POMIAR CZĘSTOTLIWOŚCI OSCYLOSKOPEM

 

I.                  Cel ćwiczenia

Poznanie budowy, właściwości, zasady działania i zastosowań oscyloskopu i generatorów.

II.               Treść ćwiczenia

1.       W celu bezpośredniego pomiaru częstotliwości napięcie Ux o mierzonej fx doprowadzić do wejścia Y, a do wejścia X generator podstawy czasu. Otrzymać pełny i nieruchomy obraz przebiegu.

2.       Mierząc długość odcinka Lx odpowiadającego jednemu okresowi przebiegu otrzymujemy :

       gdzie Vx prędkość plamki w linii poziom  odczytana z

                                               położenia przełącznika podstawy czasu w mm/s.  

3.       Pomiar metodą porównawczą otrzymujemy, gdy fx mierzoną  porównujemy z fw częstotliwością wzorcową. Napięcie Ux o częstotliwości fx doprowadzamy do wejścia X, a napięcie Uw o częstotliwości fw doprowadzamy do wejścia Y. Przy określonym stosunku częstotliwości fx i fw na ekranie obserwuje się stabilne figury (Lissajous).

4.       Pomiar polega na takim dostrojeniu generatora wzorcowego aby obserwowane figury były nieruchome i stosunkowo nieskomplikowane.

5.       W celu określenia stosunku fx i fw należy przez figurę przeprowadzić dwie proste prostopadłe (pionową i poziomą), nie przechodzące przez węzły figury. Stosunek liczby px przecięć prostej pionowej z figurą do liczby qw przecięć prostej poziomej z figurą jest równy stosunkowi fx i fw.

 

6.       Przy ustalonej fx np. fx=1kHz nastawić taką fw aby otrzymać nieruchome figury odpowiadające kolejno stosunkowi częstotliwości : 1, ½, 1/3, 2/3, 3/2, 2.

7.     Oscylogramy zamieścić w sprawozdaniu.

III.           Układy pomiarowe


 

 

 

 

 

 


IV.            Wykaz przyrządów

V.               Charakterystyki

VI.            Wnioski